Strona startowa arrow Książka arrow IX.Inne nauki Kościoła arrow - Dogmaty niezgodne z Pismem Świętym wprowadzone przez Kościół powszechny dot. Chrztu
Wokół nas

toczy się Wielki Bój.

Zgłębiaj tajniki Pisma

WALCZ z siłami ciemności

 Czasu jest nie wiele.
- Dogmaty niezgodne z Pismem Świętym wprowadzone przez Kościół powszechny dot. Chrztu E-mail
Rok 1200 - Do XII wieku chrzczono przez zanurzenie, gdyż tylko taki chrzest mógł symbolizować śmierć Chrystusa i Jego zmartwychwstanie oraz pogrzebanie starego człowieka i wynurzenie nawróconego. Nowotestamentowe słowo „chrzczę" (gr. baptidzo) znaczy „zanurzam" (Mt.3:16) (Dz.8:38-39).

Do dziś w Gnieźnie czy w południowej Europie, gdzie zachowały się wczesne kościoły, można zobaczyć baptysteria, w których chrzczono przez zanurzenie. Kardynał J. Gibbons przyznał: „Najstarszą formą Chrztu św. było zanurzenie. Jest to widoczne nie tylko z lektury Ojców Kościoła i wczesnych rytuałów łacińskich oraz wschodnich, lecz także z listów św. Pawła, który pojmuje Chrzest jako kąpiel (The Catholic Encyclopedia, t.II s. 261-262)(Ef.5:26) (Rzym.6:4) (Tt.3:5)

Biblijnym warunkiem chrztu jest pouczenie o zasadach wiary, wiara w Jezusa oraz pokuta. Niemowlę niemoże spełnić żadnego z tych trzech warunków, dlatego w pierwszych wiekach chrzczono tylko dorosłych i to przez zanurzenie. Dopiero sobór w Kartaginie w 418 r. opowiedział się za chrztem dzieci.(Mt.28:19) (Dz.2:38) (Mk.16:16)

< Poprzedni
Nowości
Sondy
Warto pomyśleć ...
roza.jpg
„Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie! Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie!” 1Tes 5:19-20
Gościmy
Aktualnie jest 10 gości online
Statystyka
odwiedzających: 1428654